Je checkt-in, je bent een moderator, je zegt dat iedereen op mute staat.
En dan stel je een vraag die belangrijk is, en relevant is voor dat moment, en dan start je zelf met het beantwoorden van die vraag. Degene die faciliteert beantwoordt de vraag zelf, en vraagt dan, wie wil?
Zorg dat iedereen wat zegt en intensief naar elkaar luistert, en helemaal aan het eind vat je samen wat door iedereen gezegd is. Vervolgens zeg je, als we dit nu allemaal hebben, wie wil daar nog op reageren, wie wil iets verscherpen, wie heeft aan wie een vraag. En dan ga je faciliteren.
Dus een check-in, samenvatting, wie herkent dat, wie zit er anders in. En die vragen de hele tijd doorvoeren, en dan langzaam kom je bijvoorbeeld tot een besluit, we moeten dit gaan doen, of dat gaan doen. Zorg juist nu dat je ook online alle stemmen hoort. En dat je online zorgt voor die interactie, en dat menselijke. En dat kan dus door een check-in te starten met een hele menselijke vraag.
Een toegift van Jitske Kramer op het door Hans Janssen georganiseerde "CultuurSHOCK" webinar van 16 april.